Okulary fotochromowe na rower i nie tylko: najważniejsze informacje

Ochrona oczu przed promieniowaniem UV powinna być istotna dla każdego. Nie tylko wpływa ono bowiem niekorzystnie na procesy starzenia, ale oddziałuje również na znacznie szybsze żółknięcie i utratę przezierności soczewki ocznej. To natomiast może wpłynąć nieodwracalnie na proces pogarszania się wzroku. Na szczęście istnieją okulary fotochromowe, które chronią między innymi przed promieniowaniem UV.

Czym są okulary fotochromatyczne?

Okulary fotochromowe to przyrząd optyczny, który łączy w sobie funkcję korekcyjną oraz ochronną. Chroni on zatem zarówno przed słońcem, jak i przed promieniowaniem UV, a także światłem niebieskim. Najczęściej soczewki w okularach fotochromowych mają kolor:

  • szary,

  • brązowy,

  • szaro-zielony.

Za nadanie koloru soczewek odpowiadają pigmenty fotochromowe. W szkłach znajduje się ich bowiem ogromna ilość. W sytuacji, gdy nie działają na nie promienie słoneczne, są one w stanie spoczynku. Aktywują się natomiast w momencie przenikania światła przez szkła.

Okulary fotochromowe na rower — dlaczego się przydają?

Bardzo dobrze, gdy okulary rowerowe są wyposażone w soczewki fotochromowe. Zapewniają one bowiem nie tylko ochronę przed piaskiem, pyłem, gałęziami oraz owadami, ale również przed światłem. Zastosowanie okularów fotochromowych do jazdy rowerem jest również znacznie wygodniejsze niż korzystanie ze zwykłych okularów korekcyjnych. Tego typu rozwiązanie rozjaśnia się, gdy jest ciemno i przyciemnia, gdy jest jasno. W związku z tym okulary do jazdy błyskawicznie dostosowują się do zmiennych warunków na drodze.

Fotochromy do samochodu — kiedy się sprawdzą?

Okulary fotochromowe doskonale sprawdzają się także w trakcie jazdy samochodem. Chronią bowiem oczy między innymi przed rażącymi odblaskami, które pojawiają się na innych samochodach, asfalcie lub budynkach. Dla ogromnej liczby kierowców okulary fotochromatyczne sprawdzają się znacznie lepiej niż klasyczne przeciwsłoneczne. Oferują bowiem wygodę automatycznego dostosowywania się do różnych warunków oświetleniowych. Niektóre szyby samochodowe blokują promieniowanie UV. W takich przypadkach okulary dla kierowców stanowią kolejną warstwę ochrony.

Okulary fotochromatyczne — pozostałe zastosowania

Fotochromowe okulary przeznaczone są nie tylko do jazdy samochodem oraz rowerem. W wielu przypadkach wykorzystują je także narciarze. Na stokach narciarskich jasność dynamicznie się zmienia. Fotochromy błyskawicznie dostosowują się do tych zmian, ciemniejąc w jasnych warunkach i jaśniejąc w ciemniejszych.

W górach człowiek jest również poddany znacznie większemu działaniu promieniowania UV. Każde 1000 metrów wysokości wyżej to bowiem o średnio 10% więcej ekspozycji na to promieniowanie. Dla narciarzy ochrona przed tym czynnikiem jest zatem szczególnie istotna.

Okulary z fotochromem sprawdzają się także u wędkarzy. Redukują bowiem w dużym stopniu promienie UV, które odbijają się od tafli wody. Jednocześnie zmniejszają one zmęczenie oczu w trakcie wielu godzin przebywania w miejscach mocno nasłonecznionych.

Okulary fotochromatyczne na grzyby oprócz zapewnienia ochrony znacząco poprawiają kontrast. Może to pomóc na przykład w dostrzeganiu grzybów pośród liści oraz trawy. Jednocześnie masz gwarancję, że promienie słońca nie będą Cię razić.

Podsumowanie

Okulary fotochromatyczne są doskonałym rozwiązaniem dla wszystkich osób, które są narażone na działanie promieniowania UV, a także przebywają w zmiennych warunkach oświetleniowych. Ich działanie polega na tym, że w soczewkach znajdują się cząsteczki chemiczne, które reagują na promieniowanie UV.

Pod wpływem działania światła zmieniają one swoją strukturę. To wspomniana zmiana powoduje przyciemnianie lub rozjaśnianie się szkieł. Dzięki szybkości reakcji oraz poziomowi ochrony wzroku okulary fotochromowe są polecane między innymi dla kierowców, rowerzystów, narciarzy oraz grzybiarzy.

Jeżeli chcesz zakupić wysokiej klasy okulary fotochromowe, wybierz się do salonu optycznego, w którym możesz otrzymać profesjonalne wsparcie doradców. Godny polecenia jest Optyk Mikulscy — salon zlokalizowany w Warszawie, Piasecznie, a także w Ożarowie Mazowieckim. Zatrudnieni w salonach Mikulskich doradcy chętnie wskażą Ci najlepsze produkty do Twojego zastosowania. Jeżeli zatem interesują Cię na przykład fotochromy do samochodu lub okulary fotochromowe na rower, z pewnością odnajdziesz rozwiązanie dla siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziesięć + 11 =